מנדלות

מנדלה היא מעגל. המנדלה הנה הגרעין האטומי של הנפש האנושית ומבנה היקום.
מקורו של השם הוא הודי, פירושו הינו מרכז.

מנ – בתוך, דלה – מהות

מהי מנדלה?

המנדלה הוא סמל המלווה את את האדם מרגע היווצרו. בבסיסה המנדלה היא מעגל.

מנדלותהאדם חווה את המעגל מרגע בריאתו כביצית ברחם, ובצאתו לאוויר העולם בתעלת הלידה המעוגלת, יונק משדה העגול של אימו ומביט לעיניה העגולות. בחייו על פני כדור הארץ העגול, עם אור השמש העגולה והירח העגול.מחזור חיינו המאופיין במעגליות. יום, לילה, חודש, שנה, בגרות ומוות. מבנה גופו של האדם, תנועות ומבנה המפרקים עשוי ממעגליות. הצנרת של מערכות שונות בגוף. מבנה התא בגופנו גם הוא בצורת מנדלה.וככל שנעמיק נמצא עוד מנדלות בגופנו. בדרך בלתי מודעת מתחבר המעגל לתפיסה תבניתית המופנמת ומהווה השראה למשתמש בה לצרכיו, הגלגל, השעון, הגה, כדור ועוד…

המנדלה קיימת בתרבויות שונות ולאורך רצף ההיסטוריה:

בציורי האדם הקדמון, בסמלי הקבלה ביהדות המכילים את המנדלה,מגן-דוד. חוני המעגל ישב בתוך המעגל עד שתתקיים בקשתו לגשם. האינדיאנים רוקדים מסביב למדורה במעגל ומשתמשים במנדלות לריפוי, האצטקים מתיחסים למנדלה כאל שעון שמש, והסופים מסתובבים במעגל ליצירת מירכוז מדיטטיבי.
בחינוך משמש המעגל בישיבה למרכוז וריכוז, לארגון וסדר ולפעילויות קבוצתיות המקנות הרגלי תקשורת ועוד…

העין אשר באמצעותה אנו רואים את העולם גם היא מנדלה. תהליך ההתבוננות משלב את חוש הראיה עם יכולות התבונה שבנו.זהו תהליך פנימי של בניית מודעות. העין היא מתווכות בין האור הפיסי החיצוני לבין האור הפנימי הבא לידי ביטוי באופן ריגשי.

המעגל הינו זמן. התנועה המעגלית הינה תנועה של שינוי והתחדשות, של האין סוף ושל המחזוריות. זהו תהליך של הרחבת התודעה בו נוצר קשר בין ראיה פנימית לבין ראייה חיצונית, המסייעת להתפתחות האדם.

על פי התפיסה הטאואיסטית האדם הינו במרכז ומכיוון שהוא מתווך בין שמיים לארץ, ויכולתו לשמור על האיזון בין היין והיאנג תלויה לא רק בבריאותו הנפשית והגופנית, כי אם, גם זו של העולם סביבו.

קארל יונג והמנדלה

קארל יונג הינו פסיכולוג שוויצרי בן תקופתו של פרויד. יונג התייחס למנדלה רבות וחקר את מהותה בארצות המזרח הרחוק ובתרבויות השונות.
יונג מצא קשר רב בין הסימנים שצייר לבין מצבו הנפשי. הוא שייך את המנדלה לאני של האדם, למרכזה של אישיותו – למהות הפנימית. מרכז המנדלה הינו מוקד האנרגיה. המוקד שבו מרוכז האדם בזמן יצירתה.
על פי תפיסתו, המנדלה משקפת את הצורך הטבעי של האדם לביטוי וצמיחה האישית,לקראת שלמות שהיא משאת נפשו של האדם.
יש בכוחה של המנדלה להאיר את היחודיות והאינדיווידואליות שבאדם.
יונג נותן שימת לב מיוחדת לסמליו האישיים והיחודיים של האדם. סמלים שהם תת- הכרתיים. הסמל מוגדר על ידי יונג "ארכיטיפ" המסוגל לשחרר אנרגיה הצבורה בתודעה.
יונג טוען כי המנדלה הוא סמל המהווה בעצמו חלק יסודי של הטבע וחוקותיו, במבנה התודעה.

המנדלה הינה כוח אדיר המאפשר לאדם להתקרב אל מקורות הידע והיצירתיות הטמונים בו ולהרחיב את תודעתו לקראת התפתחות לתובנות חדשות!

 

התגובות סגורות.